MENU +
KAYIT TR EN HAKKINDA KONUŞMACILAR PROGRAM KAYIT PRATİK BİLGİLER İLETİŞİM
ISTANBUL ULUSLARARASI SU FORMU

HAKKINDA

4. İstanbul Uluslararası Su Forumu güncel bölgesel siyasi konjonktürün su sorunları üzerindeki etkisini ele alacak. “Su ve Barış” ana temasıyla düzenlenecek 4. İUSF mülteciler konusuna odaklanarak, kentsel su yönetimi, yardım eylemleri, hukuki konular ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma zorluklarını tartışacak.

4. İUSF’de problemli zamanlarda su yardımı eylemleri, kentsel su yönetimi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma zorluklarını ele alan, biri “Barış için Su” konulu Açılış Oturumu olmak üzere dört tematik oturum gerçekleştirilecek. Forum’da ayrıca Türkiye’deki Suriyelilere su ve sanitasyon temini uygulamaları konusunda bir Özel Oturum düzenlenecek.

4. İUSF değerli görüşlerini ve deneyimlerini paylaşarak katılımcılara ilham vermek üzere dünya çapından önde gelen konuşmacıları ağırlayacak. Yerel yetkililer ve insani yardım kuruluşlarının başarı öykülerini paylaşacakları Forum’da, mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler mültecilere su ve hıfzıssıhha hizmetleri temin etme konusunda deneyimlerini sunma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı bulacaklar.

Her Dünya Su Forumu’ndan bir yıl önce olmak üzere üç yılda bir düzenlenen İUSF etkinliğinin dördüncüsü, 2018 yılında Brezilya’da düzenlenecek olan 8. Dünya Su Forumu’na önemli mesajlar sağlamayı amaçlayacak.

4. İUSF İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda (ICEC) düzenlenecektir.

İstanbul'un Şişli ilçesi, Harbiye mahallesinde bulunan ICEC çok amaçlı bir kongre merkezidir. ICEC ve uzantı binası "Rumeli Fuar ve Sergi Merkezi", başlıca uluslararası fuar, konser ve sergi etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Gümüş Cad. No: 4 34367
Harbiye, Istanbul
T: +90 212 373 11 00
F: +90 212 224 08 78

http://www.icec.org
İstanbul Uluslararası Su Forumu (İUSF), Türkiye Su Enstitüsü’nün (SUEN) en önemli etkinliğidir. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan SUEN, ulusal su politikaları geliştiren, karar vericilere danışmanlık yapan, kurum ve kuruluşlar arasında eşgüdüm sağlayan, bilimsel araştırma ve stratejik fikir geliştirmeye yönelik ulusal bir düşünce kuruluşudur. SUEN, 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Su Forumu organizasyonu ile kazanılan vizyon ve deneyimi ileriye taşımak amacıyla 2011 yılında kurulmuştur.

http://www.suen.gov.tr

4. İUSF, SUEN ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından ortaklaşa düzenlenmektedir.

http://www.dsi.gov.tr
2009 yılında düzenlenen ilk organizasyonundan beri her üç yılda bir İUSF uluslararası su uzmanlarını, akademisyenleri, uygulayıcıları ve karar vericileri İstanbul’da buluşturmaktadır. Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Türkiye'deki su ile ilgili sorunlara ışık tutan İUSF, bu konularda eyleme geçmeyi teşvik etmeyi ve bir sonraki Dünya Su Forumu ve diğer önde gelen uluslararası su konferansları aracılığıyla küresel su topluluğunun dikkatini bu sorunlara çekmeyi amaçlamaktadır.

27-29 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenen 3. İUSF, “Su Güvenliği” ve “Su Hukuku” konularını tartışmak üzere dünya çapından 3 binden fazla katılımcıyı İstanbul’da buluşturdu. Forum’da Binyıl Kalkınma Hedefleri’nden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne geçiş sürecinde, “Su Güvenliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” konulu bir açılış oturumu gerçekleştirildi. Küresel değişimleri dikkate alarak, yerel ve bölgesel idarecilerin su yönetim stratejilerini ve hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olacak küresel bir girişim olan “İstanbul Su Mutabakatı” için de ayrı bir oturum düzenlendi. 3. İUSF’nin uluslararası su yönetişimi, su diplomasisi, sınıraşan sularda işbirliği ve kentsel su yönetimi konularında çok önemli bazı sonuçları oldu.

3. İUSF Final Raporu

3-5 Mayıs 2011 tarihlerinde “Bölgesel Su Sorunları ve Çözüm Arayışlarına bir İstanbul Bakışı” ana temasıyla düzenlenen 2. İUSF, 100’ü aşkın ülkeden 4 bin 500’den fazla katılımcıyı ağırladı. Bölgesel bir odaklanma ile düzenlenen 2. İUSF aynı zamanda 6. Dünya Su Forumu Avrupa Bölgesi Süreci’nin resmi hazırlık toplantılarından biriydi. Forum’da ayrıca, siyasi iradeyi bölgesel su sorunlarına yönelik harekete geçirmek amacıyla bir Bakanlar Toplantısı düzenlendi.

2. İUSF Final Raporu